Civilizációnk fejlődése elkerülhetetlen. Okostelefonok, online felhők, drónok, nanoanyagok, orvosi fejlesztés, autonóm járművek – ezek csak néhány példa, amikor az új, fejlett technológiákra és a haladásra gondolunk. Néhányan gondolnak azonban olyan ipari innovációkra is, amelyek ugyanolyan gyorsan fejlődnek.
Figyelemre méltó példa, különösen az ipari szakemberek számára, a hidraulikus vezérlőrendszerek, az erőátvitel és a hajtás fejlesztése. A berendezés folyamatos fejlesztése egyre nagyobb igényeket támaszt a hidraulikafolyadékokkal szemben, és meghatározza azok tulajdonságainak folyamatos javítását. Manapság a hidraulikaolajoknak hosszabb ideig kell működniük, jobb védelmet és a rendszer teljesítményét kell biztosítaniuk, mint néhány évvel ezelőtt. A modern hidraulikafolyadékok feladata a problémamentes működés garantálása kisebb, hatékonyabb ipari és mobil eszközökön.
Az olajnak képesnek kell lennie arra, hogy nagyobb sebességgel működjön, és ellenálljon a nagyobb üzemi nyomásnak a kisebb olajtartályokkal rendelkező készülékeknél. Ez természetesen magasabb hőmérsékletet is jelent, amely az olajokat szélsőséges feltételeknek teszi ki. Éppen ezért az építőipari gépek, mezőgazdasági gépek, a műanyagiparban használt gépek, a kohászat és sok más terület speciális tulajdonságokkal rendelkező hidraulikus olajokat használnak a munkaidő meghosszabbításához, az állásidő kockázatának csökkentéséhez és a hatékonyság növeléséhez.
A hidraulikus berendezés folyamatosan változik. Az ISO 11158 vagy a DIN 51524 alapvető követelményei már régóta nem elégségesek a modern hidraulikus rendszerek gyártói számára. A gyártók egyre nagyobb hangsúlyt helyeznek a hatékony, megbízható eszközök tervezésére. Az úgynevezett trendcsökkentés, amely a mindennapi élet sok területén előfordul, szintén nem akadályozza meg a hidraulikus vezérlő és meghajtó rendszereket. Ezért a gyártott berendezés kompakt lesz, és a gyártáshoz felhasznált anyagok tartósabbak és változatosabbak, mint korábban.
Kiváló minőségű acélból, színesfémből vagy műanyagból készülnek. A pontos kivitelezés, a tartós és tökéletesen illeszkedő alkatrészek, valamint az összetett tömítőrendszerek lehetővé teszik ugyanazon vagy nagyobb hatékonyság elérését kis méretű alkatrészeknél. Például a kis szivattyúk képesek 50 bar nyomást létrehozni a rendszerben, és a hőmérséklet gyakran meghaladhatja a 100 Celsius fokot. Ezért az ilyen körülmények között működő modern rendszer megköveteli a megfelelően kiválasztott, kiváló minőségű kenőanyag használatát.
A vezető berendezésgyártók, köztük a Bosch Rexroth, az Eaton Vickers, a Parker Denison vagy az Fives Cincinnati kidolgozzák és frissítik saját előírásaikat, amelyekben minimális követelményeket határoznak meg a hidraulikus folyadékok számára. A kulcsfontosságú fizikai-kémiai paraméterek mellett nagy hangsúlyt helyeznek a hő-oxidatív stabilitásra, kenési tulajdonságokra, korrózióvédelemre, elasztomerekkel való kompatibilitásra, alacsony hőmérsékleti vagy dielektromos tulajdonságokra. Az eredeti berendezés gyártójának jóváhagyásához a szivattyú-alkatrészek szigorú próbatestek után történő pozitív értékelésére van szükség. A magas követelmények és a kötelező tesztek célja, hogy a kenőanyag-gyártókat jó minőségű hidraulikaolajok gyártására irányítsák, amelyek különféle körülmények között képesek lesznek a rendszer zavartalan működésére.
Ennek eredményeként a modern hidraulikaolajok alkalmazásával elért legfontosabb előnyök a hosszabb olajcsere-intervallumok, az alacsonyabb belső ellenállás, alacsonyabb viszkozitási osztályú olajok használata miatt, és az alacsonyabb energiafogyasztás. Ez azt is jelenti, hogy kevesebb állásidő és hulladék jelentkezik, mivel a rendszerben hosszabb az olaj élettartama.