Szakítószilárdság vs. maximális terhelhetőség: mi a különbség?

Motor és tuning
2024.10.15.

Szakítószilárdság vs. maximális terhelhetőség: mi a különbség?

Függetlenül attól, hogy veterán vagy, vagy nemrég léptél be az offroad világába, valószínűleg több kifejezést is hallottál már ugyanazon alkatrészek, szerszámok és felszerelések leírására. Ugyanez elmondható a helyreállítási felszerelésről is, nem? Ilyen a termékek terhelhetőségének leírására használt értékek is. Nos, nem egészen..

A „szakítószilárdság” és a „maximális terhelhetőség” kifejezéseket gyakran összekeverik egymással a csörlőket érintve, különösen a hevederek, a vontatókötelek és a bilincsek kiválasztásakor, ám ezek teljesen különálló változókat mérnek. Ha nem tartjuk szem előtt pontosan ezeket az értékeket, vagy véletlenül összetévesztjük az egyiket a másikkal, az erősen túlterhelheti a felszerelést, ami könnyedén a jármű károsodásához vezethet, vagy akár sérülést is okozhat.

Ebben a cikkben a szakítószilárdság és a maximális terhelhetőség közötti különbségekkel foglalkozunk, így biztosítva, hogy a megfelelő felszerelést tudd kiválasztani az off-road kalandokhoz.

Mi az a Szakítószilárdság?

A szakítószilárdság egy magától értetődő kifejezés, amely arra a terhelésre vonatkozik, amelynél a termék – például egy vontatóheveder vagy bilincs – meghibásodik. Alternatív megoldásként ezt az értéket gyakran úgy határozzák meg, mint az az erő, amelyet a terméknek ki kell bírnia a meghibásodás előtt. Tehát, ha egy termék szakítószilárdsága 10 000 font, akkor egyszer el kell viselnie ezt az erőt törés/szakadás nélkül.

Fontos azonban megjegyezni, hogy a szakítószilárdság csak egyetlen ilyen nagy erőhatásnak való kitettségre utal. Mivel a legtöbb anyag a használat során elfárad, a 10 000 font szakítószilárdságú terméknek nem kell többször ellenállnia ennek az erőnek, és valószínűleg nem is fog.

Ezenkívül soha ne tegyük ki a terméket szakítószilárdságának megfelelő erőnek. Vontatókötél vagy bilincs használata ezen érték közelében valószínűleg meghibásodáshoz vezethet, ha nem is azonnal, de néhány használat után.

Azonban ha nem tudod alávetni a terméket a szakítószilárdságának, honnan tudod a használhatósági határait? Itt jön képbe a maximális terhelhetőség.

Mi az a Maximális terhelhetőség?

Ha a szakítószilárdság arra a maximális erőre vonatkozik, amelyet egy termék egyszer meghibásodás nélkül ki lehet téve, akkor a maximális terhelhetőség arra az erőre vonatkozik, amelyet ugyanazon terméknek többszöri alkalmazás során is ki kell bírnia.

Egy termék maximális terhelhetősége általában csak töredéke a szakítószilárdságának. Ezért, ha egy bilincs szakítószilárdsága 15 000 font, akkor a rendszeres használat során sokkal kisebb erőkkel kell találkoznia, hogy biztosítsa a maximális biztonságot és hosszú élettartamot.

Azonban univerzális értelemben véve nincs meghatározott korreláció a szakítószilárdság és a maximális terhelhetőség; minden anyag eltérő arányt alkalmaz, amit gyakran a termék „biztonsági faktorának” is neveznek.

Mi az a biztonsági faktor?

A termék biztonsági faktora az anyag szakítószilárdsága a maximális terhelhetőséghez képest. Például a legtöbb bilincs biztonsági faktora 6:1, ami azt jelenti, hogy a 30 000 font szakítószilárdságú bilincsnek 5 000 font a maximális terhelhetősége. Ezek az értékek azonban nem feltétlenül érvényesek minden anyagra és termékre.

 

 

 

 

 

 

Kapcsolódó cikkek

Bosch Mobility Info – 2024/6. kiadás

Legendás alapokon nyugszik a legújabb Tatra

A Dayco PowerTM CVT motorkerékpár- és robogó ékszíjak

Üzemanyagszűrő – tiszta üzemanyagot a motorba

Az előző generációs DAF XF 480 győzött hét márka 3 éves összehasonlításában

Delphi szereléstechnikai tanácsok