A „szakítószilárdság” és a „maximális terhelhetőség” kifejezéseket gyakran összekeverik egymással a csörlőket érintve, különösen a hevederek, a vontatókötelek és a bilincsek kiválasztásakor, ám ezek teljesen különálló változókat mérnek. Ha nem tartjuk szem előtt pontosan ezeket az értékeket, vagy véletlenül összetévesztjük az egyiket a másikkal, az erősen túlterhelheti a felszerelést, ami könnyedén a jármű károsodásához vezethet, vagy akár sérülést is okozhat.
Ebben a cikkben a szakítószilárdság és a maximális terhelhetőség közötti különbségekkel foglalkozunk, így biztosítva, hogy a megfelelő felszerelést tudd kiválasztani az off-road kalandokhoz.
Mi az a Szakítószilárdság?
A szakítószilárdság egy magától értetődő kifejezés, amely arra a terhelésre vonatkozik, amelynél a termék – például egy vontatóheveder vagy bilincs – meghibásodik. Alternatív megoldásként ezt az értéket gyakran úgy határozzák meg, mint az az erő, amelyet a terméknek ki kell bírnia a meghibásodás előtt. Tehát, ha egy termék szakítószilárdsága 10 000 font, akkor egyszer el kell viselnie ezt az erőt törés/szakadás nélkül.
Fontos azonban megjegyezni, hogy a szakítószilárdság csak egyetlen ilyen nagy erőhatásnak való kitettségre utal. Mivel a legtöbb anyag a használat során elfárad, a 10 000 font szakítószilárdságú terméknek nem kell többször ellenállnia ennek az erőnek, és valószínűleg nem is fog.
Ezenkívül soha ne tegyük ki a terméket szakítószilárdságának megfelelő erőnek. Vontatókötél vagy bilincs használata ezen érték közelében valószínűleg meghibásodáshoz vezethet, ha nem is azonnal, de néhány használat után.
Azonban ha nem tudod alávetni a terméket a szakítószilárdságának, honnan tudod a használhatósági határait? Itt jön képbe a maximális terhelhetőség.
Mi az a Maximális terhelhetőség?
Ha a szakítószilárdság arra a maximális erőre vonatkozik, amelyet egy termék egyszer meghibásodás nélkül ki lehet téve, akkor a maximális terhelhetőség arra az erőre vonatkozik, amelyet ugyanazon terméknek többszöri alkalmazás során is ki kell bírnia.
Egy termék maximális terhelhetősége általában csak töredéke a szakítószilárdságának. Ezért, ha egy bilincs szakítószilárdsága 15 000 font, akkor a rendszeres használat során sokkal kisebb erőkkel kell találkoznia, hogy biztosítsa a maximális biztonságot és hosszú élettartamot.
Azonban univerzális értelemben véve nincs meghatározott korreláció a szakítószilárdság és a maximális terhelhetőség; minden anyag eltérő arányt alkalmaz, amit gyakran a termék „biztonsági faktorának” is neveznek.
Mi az a biztonsági faktor?
A termék biztonsági faktora az anyag szakítószilárdsága a maximális terhelhetőséghez képest. Például a legtöbb bilincs biztonsági faktora 6:1, ami azt jelenti, hogy a 30 000 font szakítószilárdságú bilincsnek 5 000 font a maximális terhelhetősége. Ezek az értékek azonban nem feltétlenül érvényesek minden anyagra és termékre.
© 2022 – Inter Cars Hungária Kft. – Minden jog fenntartva!