A lengéscsillapító, amelyet rezgéscsillapítónak is neveznek, elsősorban a biztonságért és a vezetési kényelemért felel. Ebből a cikkből megtudhatja, mikor kell lengéscsillapítókat cserélni, és hogyan kell megfelelően beszerelni az újakat.
Ez a cikk csak áttekintést nyújt. A jármű gyártója által megadott szerelési és kezelési utasításokat, valamint az abban található figyelmeztetéseket és biztonsági utasításokat be kell tartani! Minden munkát képzett szakembernek kell elvégeznie. A felhasznált képek és a tippben leírt eljáráspéldák a jármű gyártójától és a tengelykialakítástól függően változhatnak.
Mint az autók minden forgó és kopó alkatrésze, a lengéscsillapítók is intenzív munkának és kopásnak vannak kitéve, így élettartamuk korlátozott. A lengéscsillapítók élettartamuk során folyamatosan veszítenek csillapító erejükből. A sofőrök általában nem veszik észre a lengéscsillapítók kopási folyamatát, mert megszokják, hogy az idő múlásával megváltozik a jármű kezelhetősége. Ezért csak a szervizek tudják ellenőrizni az autó lengéscsillapítóit, és megbízhatóan észlelni az esetleges hibákat. De mikor van itt a megfelelő idő a lengéscsillapítók cseréjére? A lengéscsillapítókat azonnal ki kell cserélni, ha az ellenőrzés során bármilyen hibát észlel a szakember, mert ez azt jelenti, hogy a lengéscsillapító közel jár élettartama végéhez. Csak így lehet megelőzni a biztonsági kockázatokat és a további magasabb költségeket. Az elhasználódott lengéscsillapítók ugyanis amellett, hogy a megnövekedett féktávolság, az ABS és más járműdinamikai rendszerek hibája miatt rontják a vezető biztonságát, valamint a kopott lengéscsillapítók számos más járműalkatrész korai kopását is eredményezik. Ide tartoznak különösen az abroncsok, rugók, valamint az alváz és a kormányelemek. Ha időben ki tudja cserélni a hibás lengéscsillapítókat, akkor nemcsak a jármű biztonságát állítja helyre, hanem a költséges utólagos javításokat is megelőzi. Általában a lengéscsillapítók helyes felszerelése rutinmunka egy műhelyben. Ennek ellenére érdemes odafigyelni néhány fontos részletre.
Ezek a részletek a következők:
1.Beszerelés előtt légtelenítse a lengéscsillapítókat
A lengéscsillapítók megfelelő cseréje érdekében az új lengéscsillapítókat a beszerelésük előtt légtelenítse.
A lengéscsillapítók szállítás közbeni vízszintes tárolása miatt a gáz és a hidraulikafolyadék összekeveredik a lengéscsillapító belsejében. Ha az autó lengéscsillapítóit az újak előzetes légtelenítése nélkül szeretné kicserélni, akkor az optimális csillapító hatás csak a jármű többszöri rugóztatásával érhető el. Ez egy erősebb „sziszegő” hanghatást eredményezhet.
Annak érdekében, hogy a lengéscsillapítók cseréje során elkerüljük ezt a kellemetlen hatást a vezető számára, a dugattyúrudat többször kézzel kell nyomni és húzni a működési irányba. Ez ismét szétválasztja egymástól a gázt és a hidraulikafolyadékot.
Így amennyiben a lengéscsillapítót légtelenítették, az a beszerelés után azonnal eléri teljes lengéscsillapító hatását.
2. A kopott lengéscsillapítók cseréje
FIGYELMEZTETÉS: Súlyos sérülésveszély a rugók hirtelen kioldása miatt. Mindig megfelelő rugókompresszort használjon.
Tippek az első tengelyhez
Lengéscsillapító cseréjekor mindig figyeljen a megfelelő szerszámok használatára.
A személygépkocsi lengéscsillapítóinak cseréje a McPherson rugóstagokon adott esetben megköveteli, hogy a kábeleket le kell választani a keréksebesség-érzékelőkről (más néven ABS-érzékelőkről) és az elektromos betétkopásjelzőről, valamint a féktömlőt le kell választani a megfelelő konzolokról. (lásd az illusztrációt)
Lazítsa meg és távolítsa el az összes rögzítőcsavart, és távolítsa el a lengéscsillapítót és/vagy a támcsapágyat. Ha támcsapágyat is eltávolít, be kell tartania a gyártó szerelési utasításait és biztonsági előírásait.
Az összeszereléshez és telepítéshez cserélje ki az összes rögzítőcsavart, és szerelje be a mellékelt tartozékokat. Ügyeljen a jármű gyártója által a rögzítőcsavarokra megadott nyomatékra. Rögzítse az esetlegesen levált kábeleket az ABS-érzékelőkről (kerékfordulatszám-érzékelők) és az elektromos betétkopásjelzőről, mielőtt kicseréli a lengéscsillapítót, valamint csatlakoztassa vissza a féktömlőt is.
Hátsó tengely
Az eltávolítás előtt használjon megfelelő szerszámot a váz megtámasztására (pl. emelő).
Ha szükséges, távolítson el minden kárpitot a jármű belsejéből, hogy elérje a lengéscsillapító felső rögzítőcsavarjait.
Lazítsa meg és távolítsa el az összes rögzítőcsavart, és távolítsa el a lengéscsillapítót.
A telepítéshez cserélje ki az összes rögzítőcsavart, és szerelje be a mellékelt tartozékokat is.
Vegye figyelembe a meglévő jelöléseket a beszerelésre és a jármű gyártója által a rögzítőcsavarokhoz előírt nyomatékra (lásd az ábrát).
Záró jegyzetek
A biztonságos járműkezelés érdekében mindig cserélje ki mindkét lengéscsillapítót az azonos tengelyen!
A lengéscsillapítók cseréje után végezze el a tengelybeállítást.
Ezután hajtson végre egy tesztvezetést, hogy ellenőrizze, megfelelően működnek-e.
A megfelelő minőség érdekében keresse a SACHS lengéscsillapítókat az Inter Cars webshopján.
© 2022 – Inter Cars Hungária Kft. – Minden jog fenntartva!