A digitalizáció megállíthatatlanul terjed az autóbusz- és a teherautó iparban. Ennek egyik egyenes következménye, hogy a műszerfal egyre több részén jelennek meg a digitális kijelzők.
Hét évvel a fülkék jelenlegi generációjának bemutatása után a Scania belső frissítést jelentett be. A Scania bejelentette, hogy ez a fajta változás a svéd gyártó haszonjárműveit is érinti, így várhatóan Smart Dash néven teljesen új műszerfal jelenhet meg a griffes márka teherautóiban és autóbuszaiban. Új vezetői munkahelyeket vezet be, ahol a képernyők felváltják a műszerfal hagyományos elemeit.
Egyelőre csak a fenti vázlatban láthatjuk az új műszerfalat. A Scania azonban egyértelműen hangsúlyozza, hogy a központi helyet két nagy képernyő fogja elfoglalni, amelyek közül az egyik minden jelzőt helyettesít. Az egész rendszer a Smart Dash nevet kapta, és moduláris felépítésű, aminek köszönhetően az időközben kifejlesztett modellek és alkalmazások szélesebb körére lesz adaptálható. Ami a sorozatgyártás kezdetét illeti, az 2024 tavaszának ígérkezik. Az újdonságról most annyit lehet tudni, hogy különböző szinteken lesz elérhető, de biztosan kompatibilis lesz a Scania digitális megoldásaival, így például a My Scania, vagy a Scania Driver applikációval.
Érdekes módon a műszerfal digitalizálása együtt jár majd a teljes jármű további digitalizálásával. Az új belső térrel együtt a Scania bevezeti a szupergyors 5G internetkapcsolatot. Lehetővé teszi az expressz járműszoftver-frissítéseket, lehetővé teszi a díjak automatikus fizetését, és elősegítheti az autopilóták vagy távirányító rendszerek fejlesztését. Minél nagyobb a digitalizáció egy járműben, annál fontosabbá válik, hogy védett legyen a kibertámadásokkal szemben. A Scania szerint a Smart Dash teljesíti az ezzel kapcsolatos legfrissebb uniós és ENSZ előírásokat (UN ECE R155 és R156) Ezen előírások célja, hogy megakadályozzák, vagy mérsékeljék a járművekbe történő külső, illetéktelen beavatkozásokat, vagy behatolásokat. A szabályozás teljesítése érdekében ugyanakkor szükség volt egy teljesen új elektronikai rendszer architektúra kifejlesztésére a Scania autóbuszainál, illetve teherautóinál. Ez az új architektúra viszont gyorsabb kommunikációt, még magasabb szintű kiberbiztonságot tesz lehetővé.
A digitális műszerfal előnyei közé sorolja még a Scania, hogy a jövőben a teherautóknak nem kell a szoftverfrissítés miatt a szervizben hosszú időt tölteniük, mivel ez megoldható lesz a digitális felhőből érkező frissítések révén. A Smart Dash tehát nem csak nagyobb üzemidőt és hatékonyságot tehet lehetővé.
Forrás: Scania
© 2022 – Inter Cars Hungária Kft. – Minden jog fenntartva!