Összeszedtük a személyautó-tulajdonosokat és üzembentartókat érintő legfontosabb tudnivalókat.
A korábban súlyadóként ismert adónemet 2007-ben felváltotta a gépjárműadó. A következőkben rátérünk arra, hogyan lehet kiszámítani bármilyen autó esetében, mik a főbb határidők és egyáltalán kinek kell fizetnie. Lépésről lépésre végigvesszük, hogyan lehet rendezni az esetleges tartozást, továbbá mutatunk egy lehetőséget arra, hogyan lehet mentesülni a gépjárműadó megfizetése alól.
A rendszerváltás utáni adóreformok részét képező gépjárműadóról az 1991. évi LXXXII. törvény rendelkezik, amely kimondja, hogy a motorizáció széles körű elterjedésével járó költségek fedezésére, valamint az úthálózat karbantartásával és fejlesztésével járó ráfordítások forrásainak bővítéseképpen a gépjármű-tulajdonosok kollektív adófizetésre kötelezettek. Az adónemet 1992-ben vezették be, akkori elnevezése szerint súlyadónak hívták.
Az adó alapját már nem az önsúly, hanem a teljesítmény adja
Az autók önsúlyából számolt adót a helyi önkormányzatok szedték, egy része őket is illette a bevételeknek. 2007-ben átnevezték gépjárműadóra, alapját ekkortól már az autó teljesítménye adta. A koronavírus-járvány elleni védekezés részeként a kormány a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hatáskörébe helyezte át, hogy a bevételek a központi költségvetést erősítsék. Ezért történt, hogy 2021-ben már az adóhivatal küldte az adó befizetéséről szóló határozatokat az autótulajdonosok és üzembentartók részére.
A gépjárműadó kiszámítása is megváltozott
A gépjárműadó mértékét a személyszállító járművek esetében az autó kilowattban kifejezett teljesítménye és a gyártás óta eltelt évek száma határozza meg. A fizetendő összeg a gyártási évében és az azt követő 3 naptári évben 345 Ft/kW, a gyártási évet követő 4-7. naptári évben 300 Ft/kW, a gyártási évet követő 8-11. naptári évben 230 Ft/kW,a gyártási évet követő 12-15. naptári évben 185 Ft/kW, míg a gyártási évet követő 16. naptári évtől kezdődően 140 Ft/kW.
Az érvényes szabályok szerint a kapott összeget 1000 forintra kerekítve kell értelmezni oly módon, hogy a 499 forintig végződő éves díjat lefelé, 500 forinttól kezdődően pedig felfelé kell kerekíteni. Tehát ha valakinek 18 410 forint lenne a befizetendő éves adó, neki kereken 18 000 forintot, ha 18 530 forint lenne az összeg, akkor 19 000 forintot kell befizetnie az államkasszába. A pontos összeg kiszámításához segítségül lehet hívni a NAV kalkulátorát.
A fizetés esedékességéről a NAV rendszerint elektronikus úton megküldött határozatban értesíti az adózókat. A díjat a 410-es adónemhez tartozó, 10032000-01079160 számú NAV Belföldi gépjárműadó bevételi számlára kell befizetni utalással. Azok, akik postai értesítőt kaptak, fizethetnek a levélhez mellékelt csekkel is.
A határidőket muszáj tartani
A gépjárműadó díját a törvény szerint évente két részletben kell megfizetni. Az első részlet befizetésének határideje március 15., míg a második részleté szeptember 15. A 2021-es „NAV-os” átállás megkönnyítése képpen az első részlet befizetésének határidejét átmenetileg kitolták április 15-re, de ez senkit ne tévesszen meg, 2022-től ismét március 15-e lesz az utolsó nap, amíg késedelmi kamat nélkül lehet adózni.
A késlekedve fizetők ugyanis pótlék megfizetésére kötelezhetők, amelynek mértéke a mindenkori alapkamat 5 százalékponttal emelt értéke. Ezt napi bontásban, minden egyes késedelmes napra megfizetteti az adóhatóság. Abban az esetben, ha az adóhátralék meghaladja az egy évnyi gépjárműadó összegét, akkor a NAV kezdeményezheti a gépjármű forgalomból történő kivonását.
Miután az adóhivatal csak az 1000 forintot meghaladó tartozásokról küld értesítést, érdemes online lekérdezni, van-e fennálló adótartozás, kiváltképp, ha egyéb okokból az adósnak szüksége van „nullás” adóigazolásra. Ezt az ügyfélkapus regisztrációval rendelkezők az e-BEV honlapján egyszerűen megtehetik. A lekérdezés lépéseiről a NAV tájékoztató oldalán lehet tájékozódni.
Így tudod rendezni a tartozást
Az elmaradt gépjárműadó részletet az 10032000-01079160 számú „NAV Belföldi gépjárműadó-bevételi számla” elnevezésű számlára utalással kell először befizetned. Fontos, hogy a közlemény rovatban az adószámot vagy az adóazonosító jelet fel kell tüntetned, különben a hivatal nem tudja összekapcsolni az összeget a befizetővel. Ezt követően számold ki a késedelmi pótlék mértékét a kalkulátor segítségével!
A késedelmi pótlék összegét a NAV Késedelmi pótlék bevételi számlájára (számlaszáma: 10032000-01076985) kell elutalni. Itt szintén meg kell adni a közlemény rovatban az adószámot vagy adóazonosító jelet a könnyű beazonosíthatóság érdekében. Ha a pótlék összege nem éri el az 1000 forintot, az adóhatóság nem fog értesíteni a hátralékról, az elmaradás öt év elteltével automatikusan elévül.
Amennyiben pótlékértesítő levelet kaptál (tehát tartozásod mértéke meghaladta az 1000 forintot), akkor kövesd az abban szereplő utasításokat a befizetés hogyanjával kapcsolatban. Számíts rá, hogy pótlékértesítő levél mindig visszamenőleg, a tárgyévet követő évben érkezik.
Ha nem szeretnél lemaradni a következő teljesítményadó befizetéséről, regisztrálj az ECDH WebCar oldalán vagy töltsd le az ECDH WebCar autós alkalmazást , és kapj értesítőt az eseményről!
Aki tulajdonos vagy üzembentartó, fizet
A gépjárműadót minden olyan személynek meg kell fizetnie, aki a járműnyilvántartás szerint az év első napján üzembentartója, ennek hiányában tulajdonosa bármely magyar hatósági rendszámmal (kivételek a CD, a CK, a DT, az OT és a Z betűjelűek) ellátott gépjárműnek.
Amennyiben év közben történt a magyarországi forgalomba helyezés (új autó, külföldről származó használt autó, ismételten forgalomba helyezett használt autó), ez esetben a regisztráció hónapjának utolsó napján a nyilvántartásban szereplő tulajdonos vagy üzembentartó válik az adó alanyává, a díj pedig a forgalomba helyezést követő hónap első napja és az év utolsó napja közötti napok száma szerint arányosítva hajtanak be. A fizetési kötelezettségről az adóhatóság határozatot küld.
Így lehet mentesülni az adófizetési kötelezettség alól
Az adót a jármű forgalomba helyezésének első napjától mindaddig fizetni kell, ameddig a gépjármű forgalomban van. Azonban, ha a gépkocsit tulajdonosi vagy hatósági kérésre kivonják a forgalomból, akkor az adófizetési kötelezettség az eljárás lefolytatásának hónapjában az utolsó napon megszűnik. Az adó fizetésének szüneteltetését kérvényezni lehet, amennyiben a gépjármű jogellenesen kikerül a tulajdonos birtokából (ellopják). Ha a gépjármű nem kerül vissza jogos tulajdonosához, úgy a következő év utolsó napján végleg megszűnik az adófizetési kötelezettség.
A gépjármű tulajdonosa vagy üzembentartója számos esetben mentesülhet az adó megfizetése alól, a részletekről a törvényben lehet olvasni. A magánszemélyeket legtöbbször érintő ilyen kivétel például a környezetkímélő (zöld rendszámos) gépkocsi birtoklása, továbbá egy autóig évi legfeljebb 13 ezer forint adómentességet élveznek a mozgásukban korlátozott vagy fogyatékossággal élő személyek, illetve a velük egy háztartásban élő, őket szállító hozzátartozók is.